BT151500R|WEEN|simage
BT151500R|WEEN|limage
Dev Kit
BT151-500R
Thyristor SCR 500V 132A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB
WeEn Semiconductors Co., Ltd
データシート
製品技術仕様
  • EU RoHS
    Compliant with Exemption
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Part Status
    Active
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
    Unknown
  • PPAP
    Unknown
  • Maximum Rate of Rise of Off-State Voltage (V/us)
    1000(Typ)
  • Maximum Rate of Rise of On-State Current (A/us)
  • Maximum Gate Trigger Voltage (V)
    1.5
  • Maximum Gate Trigger Current (mA)
    15
  • Surge Current Rating (A)
    132
  • Maximum Holding Current (mA)
    20
  • Repetitive Peak Reverse Voltage (V)
    500
  • Maximum Gate Peak Inverse Voltage (V)
  • Peak On-State Voltage (V)
    1.75@23A