ZWS300BAF36|LAMBDA|simage
ZWS300BAF36|LAMBDA|limage
AC to DC Power Supplies
ZWS300BAF36
AC/DC Power Supply Single-OUT 36V 8.4(Convection)A/9.4(Forced Air)A 302.4W
TDK-Lambda
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant with Exemption
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Regulated
  • Style
    Open Frame
  • Input/Output Type
    AC/DC
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Output Voltage (V)
    36
  • Output Current (A)
    9.4(Forced Air)|8.4(Convection)
  • Output Power (W)
    302.4
  • Minimum AC Input Voltage (V)
    85
  • Maximum AC Input Voltage (V)
    265
  • Minimum DC Input Voltage (V)
    120
  • Maximum DC Input Voltage (V)
    370
  • Minimum Isolation Voltage
    3000VAC
  • Line Regulation
    144mV
  • Load Regulation
    240mV
  • Maximum Input Current (A)
    3.7
  • Input Frequency (Hz)
    47 to 63
  • Efficiency (%)
    91
  • Configurable
  • Input Connector Type
    Pin Terminal Block
  • Output Connector Type
    Pin Terminal Block
  • Power Indicator
  • Ripple and Noise
    250mV