UVK1C471MPD1TD|NICHICON|limage
UVK1C471MPD1TD|NICHICON|simage
Capacitor Aluminum Electrolytic
UVK1C471MPD1TD
Cap Aluminum Lytic 470uF 16V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 0.44A 2000h 85°C Ammo
Nichicon
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Electrolytic
  • Capacitance Value
    470uF
  • Tolerance
    20%
  • Voltage
    16VDC