UUB2C100MNL1GS|NICHICON|limage
UUB2C100MNL1GS|NICHICON|simage
Capacitor Aluminum Electrolytic
UUB2C100MNL1GS
Cap Aluminum Lytic 10uF 160V 20% (10 X 10mm) SMD 0.059A 2000h 125°C T/R Automotive AEC-Q200
Nichicon
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
  • PPAP
    Unknown
  • Type
    Electrolytic
  • Capacitance Value
    10uF
  • Tolerance
    20%
  • Voltage
    160VDC