UPW1C821MPD|NICHICON|simage
UPW1C821MPD|NICHICON|limage
Capacitor Aluminum Electrolytic
UPW1C821MPD
Cap Aluminum Lytic 820uF 16V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 1.22A 5000h 105°C Bulk Automotive AEC-Q200
Nichicon
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
  • PPAP
    Unknown
  • Type
    Electrolytic
  • Capacitance Value
    820uF
  • Tolerance
    20%
  • Voltage
    16VDC
  • Equivalent Series Resistance Type
    Low
  • Maximum Impedance (Ohm)
    0.052@20°C@100kHz|0.104@-10°C@100kHz