UPM2A121MHD6|NICHICON|limage
UPM2A121MHD6|NICHICON|simage
Capacitor Aluminum Electrolytic
UPM2A121MHD6
Cap Aluminum Lytic 120uF 100V 20% (16 X 15mm) Radial 7.5mm 0.535A 5000h 105°C Bulk Automotive AEC-Q200
Nichicon
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
  • PPAP
    Unknown
  • Type
    Electrolytic
  • Capacitance Value
    120uF
  • Tolerance
    20%
  • Voltage
    100VDC
  • Equivalent Series Resistance Type
    Low
  • Maximum Impedance (Ohm)
    0.38@-10°C@100kHz|0.14@20°C@100kHz