UPM2A100MED|NICHICON|simage
UPM2A100MED|NICHICON|limage
Capacitor Aluminum Electrolytic
UPM2A100MED
Cap Aluminum Lytic 10uF 100V 20% (6.3 X 11mm) Radial 2.5mm 0.052A 2000h 105°C Bulk Automotive AEC-Q200
Nichicon
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Part Status
    Obsolete
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
  • PPAP
    Unknown
  • Type
    Electrolytic
  • Capacitance Value
    10uF
  • Tolerance
    20%
  • Voltage
    100VDC
  • Equivalent Series Resistance Type
    Low
  • Maximum Impedance (Ohm)
    1.2@20°C@100kHz|3.2@-10°C@100kHz