ULN2003ADR|TI|simage
ULN2003ADR|TI|limage
Darlington BJT
ULN2003ADR
Trans Darlington NPN 50V 0.5A 16-Pin SOIC T/R
Texas Instruments
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • HTS
    COMPONENTS
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    NPN
  • Configuration
    Array 7
  • Number of Elements per Chip
    7
  • Maximum Collector-Emitter Voltage (V)
  • Maximum Base-Emitter Voltage (V)
    30
  • Maximum Continuous DC Collector Current (A)
  • Operating Junction Temperature (°C)
    -40 to 125
  • Maximum Collector-Emitter Saturation Voltage (V)
    1.1@250uA@100mA|1.3@350uA@200mA|1.6@500uA@350mA