UHD0J392MHD|NICHICON|originalImage
UHD0J392MHD|NICHICON|simage
Capacitor Aluminum Electrolytic
UHD0J392MHD
Cap Aluminum Lytic 3900uF 6.3V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 2.77A 5000h 105°C Bulk
Nichicon
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Electrolytic
  • Capacitance Value
    3900uF
  • Tolerance
    20%
  • Voltage
    6.3VDC
  • Equivalent Series Resistance Type
    Low
  • Maximum Impedance (Ohm)
    0.018@20°C@100kHz|0.045@-10°C@100kHz