TL760M33QKVURQ1|TI|simage
TL760M33QKVURQ1|TI|limage
Linear Regulators
TL760M33QKVURQ1
LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A Automotive 3-Pin(2+Tab) TO-252 T/R
Texas Instruments
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • Automotive
    Yes
  • PPAP
    Yes
  • Type
    LDO
  • Number of Outputs
    1
  • Polarity
    Positive
  • Accuracy (%)
    ±3
  • Output Type
    Fixed
  • Output Voltage (V)
    3.3
  • Maximum Output Current (A)
    0.5
  • Minimum Input Voltage (V)
    3.8
  • Maximum Input Voltage (V)
    26
  • Maximum Dropout Voltage @ Current (V)
    0.4@250mA|0.5@500mA
  • Line Regulation
    25mV
  • Load Regulation
    30mV
  • Junction to Ambient
    30.3°C/W