T555B506M025AT|KEMET|simage
T555B506M025AT|KEMET|limage
Capacitor Tantalum Polymer
T555B506M025AT
Cap Tant Polymer 50uF 25VDC B CASE 20%( 24.5 X 8.5 X 9.1mm) J Lead SMD 0.17 Ohm 105°C Bulk
KEMET Corporation
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Not Compliant
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Polymer
  • Capacitance Value
    50uF
  • Tolerance
    20%
  • Voltage
    25VDC