STFW12N120K5|STMICRO|simage
STFW12N120K5|STMICRO|limage
MOSFETs
STFW12N120K5
Trans MOSFET N-CH 1.2KV 12A 3-Pin(3+Tab) TO-3PF Tube
STMicroelectronics
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant with Exemption
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Category
    Power MOSFET
  • Configuration
    Single
  • Channel Mode
    Enhancement
  • Channel Type
    N
  • Number of Elements per Chip
    1
  • Maximum Drain-Source Voltage (V)
    1200
  • Maximum Gate-Source Voltage (V)
    ±30
  • Maximum Gate Threshold Voltage (V)
    5
  • Maximum Continuous Drain Current (A)
    12
  • Maximum Gate-Source Leakage Current (nA)
  • Maximum IDSS (uA)
    1
  • Maximum Drain-Source Resistance (mOhm)
    690@10V
  • Typical Gate Charge @ Vgs (nC)
    44.2@10V
  • Typical Gate Charge @ 10V (nC)
    44.2
  • Typical Input Capacitance @ Vds (pF)
    1370@100V