SRR1208150ML|BOURNS|limage
SRR1208150ML|BOURNS|simage
Inductor Surface Mount
SRR1208-150ML
Inductor Power Shielded Wirewound 15uH 20% 1KHz 21Q-Factor Ferrite 4A 0.036Ohm DCR T/R
Bourns
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Power
  • Technology
    Wirewound
  • Protection Style
    Shielded
  • Core Material
    Ferrite
  • Inductance (H)
    15u
  • Inductance Decrease Percentage @ Isat (%)
  • Tolerance
    20%