SRR1208100ML|BOURNS|simage
SRR1208100ML|BOURNS|limage
Inductor Surface Mount
SRR1208-100ML
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 5A 0.021Ohm DCR T/R
Bourns
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • HTS
    COMPONENTS
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Power
  • Technology
    Wirewound
  • Protection Style
    Shielded
  • Core Material
    Ferrite
  • Inductance (H)
    10u
  • Inductance Decrease Percentage @ Isat (%)
  • Tolerance
    20%