SRN6045TA6R3M|BOURNS|limage
SRN6045TA6R3M|BOURNS|simage
Inductor Surface Mount
SRN6045TA-6R3M
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 6.3uH 20% 1MHz 15Q-Factor Ferrite 3.8A 0.033Ohm DCR 2424 T/R Automotive AEC-Q200
Bourns
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • Automotive
    Yes
  • PPAP
    Yes
  • Type
    Power
  • Technology
    Wirewound
  • Protection Style
    Semi-Shielded
  • Core Material
    Ferrite
  • Inductance (H)
    6.3u
  • Inductance Decrease Percentage @ Isat (%)
  • Tolerance
    20%