SRF1306600Y|BOURNS|simage
SRF1306600Y|BOURNS|limage
Common Mode Chokes - CMCs
SRF1306-600Y
Common Mode Chokes Dual 60uH 600Ohm 100kHz 2A 0.065Ohm DCR SMD T/R
Bourns
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Part Status
    NRND
  • HTS
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Power Line
  • Configuration
    Dual
  • Number of Lines
    2
  • Inductance (H)
    60u
  • Leakage Inductance (H)
    5u(Max)
  • Impedance (Ohm)
    600
  • Test Frequency (Hz)
    100k
  • Maximum DC Current (A)
    2
  • Maximum DC Resistance (Ohm)
    0.065
  • Maximum Voltage Rating
    50VDC