SR732ARTTD1R00F|KOA|simage
SR732ARTTD1R00F|KOA|limage
Resistor Fixed Single-Surface Mount
SR732ARTTD1R00F
Res Thick Film 0805 1 Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±100ppm/°C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
KOA
Datasheets
Anti-sulfuration resistors
Most thick film surface mount resistors have silver in their terminal construction.
Over time this process could cause resistor and overall equipment failure.
To eliminate this risk, most KOA thick film resistors are available in anti-sulfuration versions.
Download the Anti-Sulfuration Resistors Flyer
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant with Exemption
  • Automotive
    Yes
  • PPAP
    Unknown
  • Resistance Value (Ohm)
    1
  • Tolerance
    1%