SFS3DC24V|PANASONI|simage
SFS3DC24V|PANASONI|limage
Power Relays
SFS3-DC24V
Power Relay 24VDC 6A 3PST-NO/SPST-NC(40x13x24)mm THT
Panasonic Industry
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • HTS
    COMPONENTS
  • Automotive
    Yes
  • PPAP
    Unknown
  • Contact Arrangement
    3PST-NO|SPST-NC
  • Contact Form
    3 Form A|1 Form B
  • DC Coil Voltage (V)
    24
  • Coil Current (mA)
    15
  • Coil Resistance (Ohm)
    1.6K
  • Maximum Pick-Up Voltage
    18VDC
  • Minimum Dropout Voltage
    2.4VDC