RXEF185K|LTLFUWIC|simage
RXEF185K|LTLFUWIC|limage
PTC Resettable Fuses
RXEF185K
PTC Resettable Fuse 1.85A(hold) 3.7A(trip) 72V 40A 2.1W 12.6s 0.08Ohm Radial 16.76 X 3mm Bag
Littelfuse
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Maximum Voltage Rating
    72V
  • Maximum Current Rating (A)
    40
  • Hold Current (A)
    1.85
  • Trip Current (A)
    3.7
  • Minimum Initial Resistance (Ohm)
    0.08
  • Maximum Initial Resistance (Ohm)
    0.12
  • Maximum Post Trip Resistance (Ohm)
    0.19
  • Typical Power Dissipation (W)
    2.1
  • Maximum Trip Time (s)
    12.6@9.25A