REG11173.3/2K5|TI|simage
REG11173.3/2K5|TI|limage
Linear Regulators
REG1117-3.3/2K5
LDO Regulator Pos 3.3V 0.8A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
Texas Instruments
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Part Status
    NRND
  • HTS
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    LDO
  • Number of Outputs
    1
  • Polarity
    Positive
  • Accuracy (%)
    ±1
  • Output Type
    Fixed
  • Output Voltage (V)
    3.3
  • Maximum Output Current (A)
    0.8
  • Minimum Input Voltage (V)
    3.7
  • Maximum Input Voltage (V)
    15
  • Maximum Dropout Voltage @ Current (V)
    1.1@100mA|1.15@500mA|1.2@800mA
  • Line Regulation
    7mV
  • Load Regulation
    12mV
  • Maximum Quiescent Current (mA)
    10
  • Junction to Ambient
    85°C/W
  • Junction to Case
    15°C/W(Typ)