PXD2048S3P3|LAMBDA|limage
PXD2048S3P3|LAMBDA|simage
DC to DC Converter and Switching Regulator Module
PXD2048S3P3
Module DC-DC 48VIN 1-OUT 3.3V 5A 16.5W 6-Pin
TDK-Lambda
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant with Exemption
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Step Down
  • Number of Outputs
    1
  • Isolation
    Isolated
  • Minimum Input Voltage (V)
    36
  • Typical Input Voltage (V)
    48
  • Maximum Input Voltage (V)
    75
  • Output Voltage (V)
    3.3
  • Output Current (A)
    5
  • Output Power (W)
    16.5
  • Minimum Isolation Voltage
    1600VDC
  • Input/Output Type
    DC/DC
  • Maximum Switching Frequency (kHz)
    500(Typ)
  • Switching Regulator
    Yes
  • Load Regulation
    0.5%
  • Line Regulation
    0.2%