PXD1024WS15|LAMBDA|simage
PXD1024WS15|LAMBDA|limage
DC to DC Converter and Switching Regulator Module
PXD1024WS15
Module DC-DC 24VIN 1-OUT 15V 0.67A 10W 4-Pin
TDK-Lambda
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant with Exemption
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Step Down
  • Number of Outputs
    1
  • Isolation
    Isolated
  • Minimum Input Voltage (V)
    9
  • Typical Input Voltage (V)
    24
  • Maximum Input Voltage (V)
    36
  • Output Voltage (V)
    15
  • Output Current (A)
    0.67
  • Output Power (W)
    10
  • Minimum Isolation Voltage
    1600VDC
  • Input/Output Type
    DC/DC
  • Maximum Switching Frequency (kHz)
    300(Typ)
  • Switching Regulator
  • Load Regulation
    1%
  • Line Regulation
    1%