PV36W500C01B00|BOURNS|simage
PV36W500C01B00|BOURNS|limage
Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats
PV36W500C01B00
Res Cermet Trimmer 50 Ohm 10% 0.5W(1/2W) 25(Elec)Turns 2.19mm (9.53 X 4.83 X 10.55mm) Pin Thru-Hole Tube
Bourns
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Trimmer
  • Resistance Value (Ohm)
    50
  • Tolerance
    10%