PMT48V350W1AR|DELTA|simage
PMT48V350W1AR|DELTA|limage
AC to DC Power Supplies
PMT-48V350W1AR
AC/DC Power Supply Single-OUT 48V 7.3A 350W 10-Pin Carton
Delta Electronics
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant with Exemption
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Part Status
    Obsolete
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Regulated
  • Style
    Enclosed
  • Input/Output Type
    AC/DC
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Output Voltage (V)
    48
  • Output Current (A)
    7.3
  • Output Power (W)
    350
  • Minimum AC Input Voltage (V)
    90
  • Maximum AC Input Voltage (V)
    264
  • Minimum Isolation Voltage
    3000VAC
  • Line Regulation
    0.5%(Typ)
  • Load Regulation
    1%(Typ)