NPH15S4803IC|MURATAPS|limage
NPH15S4803IC|MURATAPS|simage
DC to DC Converter and Switching Regulator Module
NPH15S4803IC
Module DC-DC 48VIN 1-OUT 3.4V 4.4A 15W 6-Pin Tube
Murata Power Solutions
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant with Exemption
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Part Status
    Obsolete
  • HTS
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Step Down
  • Number of Outputs
    1
  • Isolation
    Isolated
  • Minimum Input Voltage (V)
    36
  • Typical Input Voltage (V)
    48
  • Maximum Input Voltage (V)
    75
  • Output Voltage (V)
    3.4
  • Output Current (A)
    4.4
  • Output Power (W)
    15
  • Minimum Isolation Voltage
    1500VDC
  • Input/Output Type
    DC/DC
  • Typical Standby Current (mA)
    10
  • Maximum Switching Frequency (kHz)
    330 to 395
  • Switching Regulator
    Yes
  • Load Regulation
    0.5%
  • Line Regulation
    0.1%