MEF1S0303SP3C|MURATAPS|simage
MEF1S0303SP3C|MURATAPS|limage
DC to DC Converter and Switching Regulator Module
MEF1S0303SP3C
Module DC-DC 3.3VIN 1-OUT 3.3V 0.303A 1W 4-Pin SIP Module
Murata Power Solutions
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant with Exemption
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Isolation
    Isolated
  • Number of Outputs
    1
  • Minimum Input Voltage (V)
    3.135
  • Typical Input Voltage (V)
    3.3
  • Maximum Input Voltage (V)
    3.465
  • Output Voltage (V)
    3.3
  • Output Current (A)
  • Output Power (W)
    1
  • Minimum Isolation Voltage
    3000VDC
  • Maximum Switching Frequency (kHz)
    45(Typ)
  • Switching Regulator
    Yes
  • Load Regulation
    1%
  • Line Regulation
    0.25%/%