LY4ND2DC24|OMRON|simage
LY4ND2DC24|OMRON|limage
Power Relays
LY4N-D2-DC24
Power Relay 24VDC 10A 4PDT(28x41.5x42.4)mm Socket
Omron
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Contact Arrangement
    4PDT
  • Contact Form
    4 Form C
  • DC Coil Voltage (V)
    24
  • Coil Current (mA)
    69
  • Coil Resistance (Ohm)
    350
  • Maximum Pick-Up Voltage
    19.2VDC
  • Minimum Dropout Voltage
    2.4VDC
  • Maximum AC Switching Voltage (V)
    250
  • Maximum DC Switching Voltage (V)
    125
  • Maximum Switching Current (A)
    10
  • Maximum Switching Power
    240W|1.1kVA