LP2985A50DBVR|TI|limage
LP2985A50DBVR|TI|simage
Linear Regulators
LP2985A-50DBVR
LDO Regulator Pos 5V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R
Texas Instruments
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • HTS
    COMPONENTS
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    LDO
  • Number of Outputs
    1
  • Polarity
    Positive
  • Accuracy (%)
    ±1
  • Output Type
    Fixed
  • Output Voltage (V)
    5
  • Maximum Output Current (A)
    0.15
  • Minimum Input Voltage (V)
    2.2
  • Maximum Input Voltage (V)
    16
  • Maximum Dropout Voltage @ Current (V)
    0.003@0A|0.01@1mA|0.06@10mA|0.15@50mA|0.35@150mA
  • Line Regulation
    0.014%/V
  • Typical Ground Current @ Full Load (mA)
  • Junction to Ambient
    205.4°C/W
  • Junction to Case
    78.8°C/W