KR-5R5V105-R|EATON|simage
KR-5R5V105-R|EATON|limage
Capacitor Electric Double Layer- Supercaps
KR-5R5V105-R
Cap Supercap 1F 5.5V -20% to 80% ( 19 X 5mm ) Radial Stacked Coin 5mm 30 Ohm 1000h 70°C Tray
Eaton
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Capacitance Value
    1F
  • Tolerance
    -20% to 80%
  • Voltage
    5.5VDC