GS15A2P1J|MEANWELL|limage
GS15A2P1J|MEANWELL|simage
External Plug-In Adapters
GS15A-2P1J
Plug-In Adapter Single-OUT 9V 1.66A 15W Carton
MEAN WELL
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Part Status
    Obsolete
  • HTS
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Regulated
  • Style
    Desktop Adapter
  • Input/Output Type
    AC/DC
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Output Voltage (V)
    9
  • Output Current (A)
    1.66
  • Output Power (W)
    15
  • Minimum Isolation Voltage
    3000VAC
  • Line Regulation
    0.5%
  • Load Regulation
    5%
  • Typical Inrush Current (A)
    50(Max)@230VAC
  • Maximum Input Current (A)
    0.5@100VAC
  • Input Frequency (Hz)
    47 to 63
  • Typical Hold-Up Time (ms)
    3000
  • Efficiency (%)
    80(Typ)
  • Input Connector Type
    IEC 320 C14
  • Output Connector Polarity
    Center Positive
  • Adapter Color
    Black
  • Output Connector Type
    Cylindrical Female
  • Output Connector Diameters (mm)
    2.1x5.5
  • Power Indicator
  • Ripple and Noise
    80mV(Max)