G4W1112PUSTV8HPDC12|OMRON|simage
G4W1112PUSTV8HPDC12|OMRON|limage
Power Relays
G4W-1112P-US-TV8-HP DC12
Power Relay 12VDC 15A SPST-NO(30.48x19.5x30.5)mm THT
Omron
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Contact Arrangement
    SPST-NO
  • Contact Form
    1 Form A
  • DC Coil Voltage (V)
    12
  • Coil Current (mA)
    66.7
  • Coil Resistance (Ohm)
    180
  • Maximum Pick-Up Voltage
    9.6VDC
  • Minimum Dropout Voltage
    1.2VDC