FPS300024|LAMBDA|simage
FPS300024|LAMBDA|limage
AC to DC Power Supplies
FPS300024
AC/DC Power Supply Single-OUT 24V 120A 2880W
TDK-Lambda
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant with Exemption
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Part Status
    NRND
  • HTS
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Regulated
  • Style
    Enclosed
  • Input/Output Type
    AC/DC
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Output Voltage (V)
    24
  • Output Current (A)
    120
  • Output Power (W)
    2880
  • Minimum AC Input Voltage (V)
    85
  • Maximum AC Input Voltage (V)
    265
  • Minimum DC Input Voltage (V)
    120
  • Maximum DC Input Voltage (V)
    360
  • Minimum Isolation Voltage
    3000VAC
  • Line Regulation
    0.4%
  • Load Regulation
    0.8%