EEUFC1V331B|PANASONI|simage
EEUFC1V331B|PANASONI|limage
Capacitor Aluminum Electrolytic
EEU-FC1V331B
Cap Aluminum Lytic 330uF 35V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 1.05A 3000h 105°C Automotive Ammo
Panasonic Industry
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • HTS
    COMPONENTS
  • Automotive
    Yes
  • PPAP
    Unknown
  • Type
    Electrolytic
  • Capacitance Value
    330uF
  • Tolerance
    20%
  • Voltage
    35VDC
  • Equivalent Series Resistance Type
    Low
  • Maximum Impedance (Ohm)
    0.068@20°C@100kHz