DSP1N5S17|BELPOWER|simage
DSP1N5S17|BELPOWER|limage
DC to DC Converter and Switching Regulator Module
DSP1N5S17
Module DC-DC 1-OUT 17V 0.06A 1W 4-Pin SIP
Bel Power Solutions
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Not Compliant
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Part Status
    Obsolete
  • HTS
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Step Up
  • Isolation
    Isolated
  • Number of Outputs
    1
  • Minimum Input Voltage (V)
    4.5
  • Maximum Input Voltage (V)
    5.5
  • Output Voltage (V)
    17
  • Output Current (A)
    0.06
  • Output Power (W)
    1
  • Minimum Isolation Voltage
    700VDC
  • Input/Output Type
    DC/DC
  • Maximum Switching Frequency (kHz)
    350
  • Switching Regulator
    Yes
  • Load Regulation
    8%(Typ)
  • Line Regulation
    1.6%(Typ)