DI78L12UAB|DIOTCSEM|simage
DI78L12UAB|DIOTCSEM|limage
Linear Regulators
DI78L12UAB
Standard Regulator Pos 12V 0.1A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T/R
Diotec Semiconductor AG
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Standard
  • Number of Outputs
    1
  • Polarity
    Positive
  • Accuracy (%)
    ±5
  • Output Type
    Fixed
  • Output Voltage (V)
    12
  • Maximum Output Current (A)
    0.1
  • Maximum Input Voltage (V)
    35
  • Line Regulation
    250mV
  • Load Regulation
    100mV