CUS350M48F|LAMBDA|limage
CUS350M48F|LAMBDA|simage
AC to DC Power Supplies
CUS350M-48/F
AC/DC Power Supply Single-OUT 48V 7.3A 350.4W 14-Pin
TDK-Lambda
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant with Exemption
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Regulated
  • Style
    U Frame
  • Input/Output Type
    AC/DC
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Output Voltage (V)
    48
  • Output Current (A)
    7.3
  • Output Power (W)
    350.4
  • Minimum AC Input Voltage (V)
    85
  • Typical AC Input Voltage (V)
  • Maximum AC Input Voltage (V)
    265
  • Minimum DC Input Voltage (V)
    120
  • Maximum DC Input Voltage (V)
    370
  • Minimum Isolation Voltage
    4000VAC
  • Line Regulation
    240mV
  • Load Regulation
    480mV
  • Maximum Input Current (A)
    4
  • Input Frequency (Hz)
    47 to 63
  • Efficiency (%)
    94(Typ)
  • Configurable
  • Input Connector Type
    Screw Terminal Block
  • Output Connector Type
    Screw Terminal Block
  • Power Indicator
  • Ripple and Noise
    480mV