CINT1150A1206K01|SLPOWER|simage
CINT1150A1206K01|SLPOWER|limage
AC to DC Power Supplies
CINT1150A1206K01
AC/DC Power Supply Single-OUT 12V 8.33A 150W 11-Pin
SL Power / Advanced Energy
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • HTS
    EA
  • Automotive
    Unknown
  • PPAP
    Unknown
  • Type
    Regulated
  • Style
    Open Frame
  • Input/Output Type
    AC/DC
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Output Voltage (V)
    12
  • Output Current (A)
    8.33
  • Output Power (W)
    150
  • Minimum AC Input Voltage (V)
    90
  • Maximum AC Input Voltage (V)
    264
  • Minimum DC Input Voltage (V)
    127
  • Maximum DC Input Voltage (V)
    370
  • Minimum Isolation Voltage
    4000VAC
  • Maximum Input Current (A)
    2
  • Input Frequency (Hz)
    47 to 63
  • Tolerance (%)
    ±5
  • Efficiency (%)
    88(Typ)
  • Input Connector Type
    Pin Terminal Block
  • Output Connector Type
    Pin Terminal Block
  • Power Indicator
    No
  • Ripple and Noise
    1.2%