BZX84B18LT1G|ONSEMI|limage
BZX84B18LT1G|ONSEMI|simage
Zener
BZX84B18LT1G
Diode Zener Single 18V 2% 300mW 3-Pin SOT-23 T/R
onsemi
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Voltage Regulator
  • Configuration
    Single
  • Typical Zener Voltage (V)
    18
  • Zener Voltage Tolerance
    2%
  • Maximum Forward Voltage (V)
    0.9
  • Maximum Power Dissipation (mW)
    300
  • Test Current (mA)
    5
  • Maximum Reverse Leakage Current (uA)
    0.05
  • Maximum Zener Impedance (Ohm)
    45
  • Maximum Diode Capacitance (pF)
    100
  • Maximum Power Dissipation @ 25C (mW)
    300
  • Minimum Operating Temperature (°C)
    -65
  • Maximum Operating Temperature (°C)
    150
  • Maximum Zener Voltage (V)
    18.4
  • Typical Voltage Temperature Coefficient
    14.2mV/K