BTA12600TWRG|STMICRO|simage
BTA12600TWRG|STMICRO|limage
TRIACs
BTA12-600TWRG
TRIAC 600V 12A(RMS) 126A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
STMicroelectronics
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant with Exemption
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Maximum Rate of Rise of Off-State Voltage (V/us)
    20(Min)
  • Maximum Rate of Rise of On-State Current (A/us)
  • Maximum Gate Trigger Voltage (V)
    1.3
  • Maximum Gate Trigger Current (mA)
    5
  • Surge Current Rating (A)
    126
  • Maximum Holding Current (mA)
    10
  • Repetitive Peak Reverse Voltage (V)
    600
  • Peak On-State Voltage (V)
    1.55@17A