BTA06400TRG|STMICRO|simage
BTA06400TRG|STMICRO|limage
TRIACs
BTA06-400TRG
TRIAC 400V 63A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
STMicroelectronics
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Supplier Unconfirmed
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Part Status
    Obsolete-Unconfirmed
  • HTS
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Maximum Rate of Rise of On-State Current (A/us)
  • Maximum Gate Trigger Voltage (V)
    1.5
  • Maximum Gate Trigger Current (mA)
    5
  • Surge Current Rating (A)
    63
  • Maximum Holding Current (mA)
    15
  • Repetitive Peak Reverse Voltage (V)
    400
  • Peak On-State Voltage (V)
    1.65@8.5A