BD25KA5WFE2|ROHM|simage
BD25KA5WFE2|ROHM|limage
Linear Regulators
BD25KA5WF-E2
LDO Regulator Pos 2.5V 0.5A 8-Pin SOP T/R
ROHM Semiconductor
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant with Exemption
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
  • PPAP
    Unknown
  • Type
    LDO
  • Number of Outputs
    1
  • Polarity
    Positive
  • Accuracy (%)
    ±1
  • Output Type
    Fixed
  • Output Voltage (V)
    2.5
  • Maximum Output Current (A)
    0.5
  • Minimum Input Voltage (V)
    2.3
  • Maximum Input Voltage (V)
    5.5
  • Maximum Dropout Voltage @ Current (V)
    0.2@200mA
  • Line Regulation
    35mV
  • Load Regulation
    75mV