BAV20143|NEXPERIA|simage
BAV20143|NEXPERIA|limage
Rectifiers
BAV20,143
Diode Switching 200V 0.25A 2-Pin ALF Ammo
Nexperia
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Part Status
    Obsolete
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Switching Diode
  • Maximum DC Reverse Voltage (V)
    150
  • Configuration
    Single
  • Peak Reverse Repetitive Voltage (V)
    200
  • Maximum Continuous Forward Current (A)
  • Peak Non-Repetitive Forward Surge Current (A)
  • Maximum Forward Voltage (V)
    1.25@0.2A