BAS70WTTP|MCO|limage
BAS70WTTP|MCO|simage
Rectifiers
BAS70WT-TP
Diode Small Signal Schottky 70V 0.07A 3-Pin SOT-323 T/R
Micro Commercial Components
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • HTS
    COMPONENTS
  • Automotive
    Yes
  • PPAP
    Yes
  • Type
    Small Signal Schottky Diode
  • Maximum DC Reverse Voltage (V)
    70
  • Configuration
    Single
  • Peak Reverse Repetitive Voltage (V)
    70
  • Maximum Continuous Forward Current (A)
  • Maximum Forward Voltage (V)
    1@0.015A
  • Peak Reverse Current (uA)
    0.1@50V