BAC3S12DC|MURATAPS|simage
BAC3S12DC|MURATAPS|limage
AC to DC Power Supplies
BAC3S12DC
AC/DC Power Supply Single-OUT 12V 0.25A 3W 5-Pin DIP Module Tube
Murata Power Solutions
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant with Exemption
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Regulated
  • Style
    Encapsulated
  • Power Supply Color
    Black
  • Input/Output Type
    AC/DC
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Output Voltage (V)
    12
  • Output Current (A)
    0.25
  • Output Power (W)
    3
  • Minimum AC Input Voltage (V)
    85
  • Typical AC Input Voltage (V)
    230
  • Maximum AC Input Voltage (V)
    264
  • Minimum DC Input Voltage (V)
    70
  • Maximum DC Input Voltage (V)
    370
  • Minimum Isolation Voltage
    4700VAC
  • Line Regulation
    0.5%
  • Load Regulation
    1%