B72207S131K111|EPCOS|simage
B72207S131K111|EPCOS|limage
Varistors
B72207S131K111
Var MOV 130VAC/170VDC 1200A 205V Thru-Hole Radial T/R
TDK
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Part Status
    Active-Unconfirmed
  • HTS
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Technology
    Metal Oxide
  • Varistor Voltage (V)
    205
  • Maximum AC Voltage Rating (V)
    130
  • Maximum DC Voltage Rating (V)
    170
  • Maximum Clamping Voltage (V)
    340
  • Tolerance Voltage
    10%