ADG1204YCPZREEL7|ADI|limage
ADG1204YCPZREEL7|ADI|simage
Analog Switch Multiplexers
ADG1204YCPZ-REEL7
Analog Multiplexer Single 4:1 12-Pin LFCSP EP T/R
Analog Devices
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • HTS
    COMPONENTS
  • Automotive
    Yes
  • PPAP
    No
  • Type
    Analog Multiplexer
  • Configuration
    Single 4:1
  • Multiplexer Architecture
    4:1
  • Number of Channels per Chip
    1
  • Number of Inputs per Chip
    4
  • Number of Outputs per Chip
    1
  • Chip Enable Signals
    Yes
  • Maximum Propagation Delay Bus to Bus (ns)
    150@±15V|190@12V
  • Maximum Turn-On Time (ns)
    120@12V
  • Maximum Turn-Off Time (ns)
    125@12V
  • Maximum Frequency (25°C) @ Vcc (MHz)
    550(Typ)@12V|800(Typ)@±15V
  • Input Signal Type
    Single
  • Output Signal Type
    Single
  • Minimum Single Supply Voltage (V)
    10.8
  • Typical Single Supply Voltage (V)
    12
  • Maximum Single Supply Voltage (V)
    13.2
  • Minimum Dual Supply Voltage (V)
    ±13.5
  • Typical Dual Supply Voltage (V)
    ±15
  • Maximum Dual Supply Voltage (V)
    ±16.5
  • Typical Supply Current (mA)
    0.17@16.5V/-0.000001@-16.5V
  • Maximum Supply Current (mA)
    0.285@16.5V/-0.001@-16.5V@-40C to 125C
  • Maximum High Level Output Current (mA)
  • Maximum On Resistance (Ohm)
    475@10.8V