A22ELMT111|OMRON|simage
A22ELMT111|OMRON|limage
Switch Emergency Stop
A22EL-M-T1-11
Switch Emergency Stop N.O./N.C. SPST/SPST Mushroom Button 10A 440VAC 380VDC Screw Panel Mount
Omron
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • HTS
  • SVHC
    Yes
  • SVHC Exceeds Threshold
    Yes
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Push-Lock Turn-Reset
  • Pole Throw Configuration
    SPST/SPST
  • Actuator Style
    Mushroom Button
  • Switch Configuration
    N.O./N.C.
  • Maximum Current Rating (A)
    10@110VAC 24VDC
  • Maximum AC Voltage Rating (V)
    440
  • Maximum DC Voltage Rating (V)
    380
  • Dielectric Strength
    2500VAC