20PSJMCSGAN1ATF|JST|simage
20PSJMCSGAN1ATF|JST|originalImage
Connector Headers and PCB Receptacles
20PS-JMCS-GAN-1-A-TF
Conn Board to Board HDR 20 POS 0.5mm Solder RA Side Entry SMD T/R
JST Mfg. Co., Ltd.
Datasheets
Product Technical Specifications
  • EU RoHS
    Compliant
  • Automotive
    No
  • PPAP
    No
  • Type
    Board to Board
  • Gender
    HDR
  • Number of Contacts
    20
  • Number of Rows
    2
  • Termination Method
    Solder
  • Terminal Pitch (mm)
    0.5
  • Body Orientation
    Right Angle
  • Maximum Current Rating (A)
    0.5
  • Maximum Voltage Rating
    50VDC|50VAC